Kalıcı Eserler

Kilometrelerce ötedeki bir ülkede, tabelasında isminiz yazılı bir eseri inşa ettirmenize yardımcı oluyoruz. İHH, dünyanın dört bir yanındaki onlarca ülkede kalıcı eserler inşa ediyor.

Çeşitli ülkelerde hayatlarını zor şartlar altında devam ettirmeye çalışan insanlar için kalıcı vakıf eserler inşa ediyoruz. Bunlardan bazısı su kuyusu, bazısı yetimhane, bazısı da dünyanın diğer ucundaki bir cami inşaatı olabiliyor. Bölge insanlarının ihtiyaçları için yapılacak eserler belirleniyor, ülke şartlarına göre projeleri geliştiriliyor ve inşa edilmesi adına çalışmalar başlatılıyor.

İHH, kuruluşundan bu yana hayırsever bağışçılarımız adına dünyanın dört bir yanında binlerce kalıcı eserin hayata geçirilmesine vesile oldu. Sadaka-i cariye hükmündeki bu eserleri tek başınıza inşa ettirebileceğiniz gibi aileniz, arkadaş grubunuz, iş arkadaşlarınız veya akrabalarınızla da bir araya gelerek hayata geçirebilirsiniz.

“Âdemoğlu öldüğünde şu üçü dışında amel defteri kapanır: 1) Devam eden sadaka (sadaka-i cariye) meydana getirenler, 2) Yararlanılan bilgi, 3) Kendisine dua eden hayırlı evlat.” Hadis-i Şerif

 

kalici-eserler---su-kuyusu.png

Su Kuyusu

Çeşitli ülkelerde insanlar içme suyu dâhil günlük hayatta gereksinim duydukları suya erişemiyor. Temiz suya ulaşamamak da insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu sorunu çözmenin yollarından biri ihtiyaç duyulan bölgelerde su kuyusu açmak.

15 ülkede 8.369 su kuyusu

 

kalici-eserler---yetimhane.png

Yetimhane

Dünyada çeşitli nedenlerle yetim kalmış 400 milyona yakın çocuk bulunuyor. Her yıl milyonlarca çocuk insan tacirleri, organ ve fuhuş mafyaları tarafından satılıyor veya misyonerlik faaliyetlerinde kullanılıyor. Çocukları güvensiz ortamlardan korumak için açılan yetimhaneler hayati öneme sahip.

13 ülkede 38 yetimhane

 

 

kalici-eserler---camii-mescit.png

Cami - Mescit

Müslümanlar, azınlık olarak yaşadıkları birçok ülkede ibadetlerini rahat ve uygun ortamlarda yapamıyor. Açılan cami veya mescitler birer ibadethane olmalarının yanı sıra eğitim merkezi olarak da kullanılabiliyor; bölge Müslümanları için sorunlarını çözebilecekleri bir ortam haline geliyor.

37 ülkede 184 cami-mescit

 

 

kalici-eserler---hastane.png

Sağlık Ocağı - Hastane

Tıbbi cihaz yetersizliği, maddi imkânsızlıklar ve temiz olmayan ortamlar insan sağlığını tehdit ediyor. Dünya üzerinde hastane ve doktor yüzü görmeyen milyonlarca insan var. Savaş ve yoksulluktan dolayı mağdur olan bölgelerde açılan sağlık merkezleri hayat kurtarıyor.

11 ülkede 23 sağlık eseri

 

kalici-eserler---okul.png

Okul

Maddi imkânsızlık, bina yetersizliği, misyonerlik faaliyetleri, eğitimsizlik… tüm bunlar yoksul ülkelerdeki insanların hayatını ve geleceğini olumsuz etkiliyor. Çocukların ülkeleri için faydalı birer vatandaş olabilmeleri için okul yaptırmak ve her türlü olanağı oluşturmak en temel ihtiyaçlardan.

20 ülkede 44 okul

 

kalici-eserler---kultur-merkezi.png

Kültür Merkezi

Dünyanın belli bölgelerinde Müslümanlar, baskılardan dolayı dini eğitimlerine özgür ve rahat bir şekilde devam edemiyor. Cami veya mescit yapımına müsaade edilmeyen ülkelerde açılan kültür merkezleri, Müslümanların dini eğitim ihtiyaçlarını bir nebze de olsa karşılamaya yardımcı oluyor.

12 ülkede 19 kültür merkezi