Katarakt

Türkiye'de genellikle yaşlılarda görülen ve tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı; Afrika kıtasında yaşın yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor. Katarakt hastalığı, Afrika’nın özellikle Sahra Kuşağı ülkelerinde nüfusun önemli bir kesimini etkiliyor. Teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle milyonlarca Afrikalı ameliyat olamadığı için görme yeteneğini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı bir şekilde sürdürüyor.

 

Katarakt hastaları dünyayı nasıl görüyor?

 

Bu hastalık tedavi edilebilir mi?

Sadece ameliyat ile tedavi mümkün. Üstelik bu ameliyat sadece 15 dakika sürüyor. Fakat Afrika’daki maddi ve teknik yetersizlikler düşünüldüğünde kısa bir katarakt ameliyatı bile imkansız olabiliyor.

 

İHH bu konuda ne yapıyor?

2007 yılından bu yana Afrika’da ameliyatlar gerçekleştiriyoruz. Bu güne kadar;

710.012 kişi sağlık kontrolünden geçirildi.

342.179 kişi muayene edildi.

100.000 kişi ameliyat edilerek yeniden görmeye başladı.

Vakfımız 2007 yılından bu yana Afrika’da toplam 13 ülkede dönemsel olarak katarakt ameliyatları gerçekleştirdi. Bu ülkeler: Togo, Benin, Nijerya, Gana, Çad, Uganda, Tanzanya, Sierra Leone, Nijer, Sudan, Etiyopya, Mozambik, Somali. 2014 yılında Nijer'de kurduğumuz göz hastanemiz vesilesiyle bu ülkede düzenli olarak ameliyatlar gerçekleştiriliyor.

 

Ben ne yapabilirim?

Sadece 650 lira bağışta bulunarak bir Afrikalının tekrar görmesine vesile olabilirsiniz. Hastaneden çıkarken gören gözlerle etrafa bakıp sevinen ve buna vesile olanlara dua eden insanları görmelisiniz. Çünkü siz görürseniz onlar da görecek.